BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

apnuoginti mano drugeliai

Apie meno internacionalumą

parašė: baranauskaite · 2010-01-05 · 2 komentarai

Lietuva nėra didelė šalis tiek geografiniu, ekonomio ar politiniu atžvilgiu. Dėl šios priežasties mūsų šalies gyventojai koja koja žengti nori su žmonėmis iš viso pasaulio. Mūsų moterys rengiasi kaip prancūzaitės, vyrai žaidžia futbolą kaip portugalai, net vaikai juokiasi kaip amerikiečiai. Kopijuojame? Gal tiesiog esame internacionalūs? O čia jau nematau jokio minuso. Turėti ryšį su kitomis tautomis- išsilavinusios ir tolerantiškos tautos savybė. Menas, kuris tiesiogiai ar netiesiogiai sugeba įtraukti ir paliesti kiekvieną žmogų, šios sąjungos derybose gali būti pats didžiausias pagalbininkas.

Gelbsti jis mums, visų pirma, kalbos pavidalu. Be kurios nebūtų tokios ryškios meno šakos kaip literatūra. Jos esą įvairios, tačiau labiausiai atkreipti dėmėsį verta į visuotinės literatūros sąrašus. Visuotinė literatūra- tai kūriniai, kuriuos turėtų perskaityti kiekvienas, tai geriausi kadanors žmogaus parašyti kūriniai. Jie pamiršę savo gimtinę, nes juos galime rasti kiekviename pasaulio kampelyje. Šis sąrašas nesikeičia ir nėra pritaikytas kiekvienam pagal tautybę ar gyvenamąją vietą. Vargu, ar įmanoma rasti išsilavinusį žmogų kuris nežinotų E.M.Remarko ar E.Hemingvėjaus. Suraskime vaiką, kuris netikėtų Mažojo Princo svajonėmis ir aš pasakysiu, kad jis nepatiria tikros vaikystės. Tai, kas genialu tiesiog neturi teisės priklausyti vienai tautybei. O kai dalinamasi- literatūra, pasirodo,gali ne tik kurti kažką neapčiuopiamo, tačiau ir statyti tiltus, jungiančius tautas.

Naujovių kūrimas- neatsiejamas reiškinys ypač XXa septintojo dešimtmečio jaunimui. Bene ryškiausia to meto muzikos grupė “The Beatles” savo dainomis, koncertais ar pasisakymais jungė būrius ir tautas. Britų jaunimas šėldavo gyvuose jų pasirodymuose ir dainuodavo dainas gatvėse. Amerikiečiai veikė globaliau- Vudstoko festivaliu pasiekė hipių kartos apogėjų, kai tūkstantinės minios be senai žinomų grupių, dainavo ir tokius šlagerius kaip “Let it be” ar “All you need is love”. Atviri pasisakymai prieš Vietnamo karą, netgi seksualinės revoliucijos pradžia- visa tam įtaką padarė šie keturi ilgaplaukiai vaikinai dainuodami apie meilę, taiką ir revoliucijas. Jų muzika padariusi įtaką vakarų Europai ar Amerikai nūdienose nestebina, tačiau tai, kad mūsų Lietuva, tuo metu okupuota Sovietų sąjungos ir cenzuruojama taip pat lingavo ,,bitlų” ritmu- kelia šypseną. Bet negi tai nežavu? Rokas- propaganda, kurios tarybinis jaunuolis turėtų vengti. Tačiau vis dėl to- kokia jaunystė be azarto? Imi plokštelę, perrašinėji ją į plačiajuostę, tą plačiajuostę į kasetę, tada dar duodi kaimynui, kad ir jis tokią pat turėtų ir dainuoji, slepi ilgus plaukus po kalnieriumi ir tampi internacionalus.

Noras būti globaliems išliko ir iki šių dienų. O to siekti labiausiai ir padeda kultūriniai renginiai, nes neerzina žmogaus kaip politika ir neįaudrina kaip sportas. Nuo 1985 m. Europoje kasmet renkama ,,Europos kultūros sostinė“. Šiais metais toks vardas atiteko ir Vilniui. Projekto tikslas- leisti europiečiui artimiau susipažinti su žemyno didmiesčių istoriniu ir kultūriniu paveldu, siekiama įtraukti ir kitų Europos miestų menininkus į kultūros sostinių programą. Nuo pat sukūrimo Europos kultūros sostinės projekto populiarumas kasmet tik didėja . Tai, jog kultūros sostinės pritraukia daugybę lankytojų, tik sustiprina kultūrinę ir socialinę bei ekonominę šios iniciatyvos svarbą. Turistų skaičius, įvairių tautybių menininkų bendri darbai, tik įrodo, kad žmonės domisi ir nori būti kartu kultūros sferoje, neatsižvelgiant į kalbą, odos spalvą ar gimimo vietą.

Meno kūriniai – ilgaamžiški. Juos galima kelti, kaip didžiausią kardą kovos lauke, galintį nugalėti viską. Menas- nenugalimas, dėl to žmonės, kuriuos sujungė domėjimasis ar neapykanta jam- neišskiriami, nes papildo ir atranda vienas kitą, nes atpažįsta save kūryboje, nes moka ir supranta būtinybę dalintis ir domėtis tuo, kas naudinga ir įdomu.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Kategorijos: Be temos
žymės: ,2 komentarai ↓

  •   lu // 2010-01-05 @ 15:55

    ar atkreipete demesi, kad visos mazos salys - ‘internacionalios’, jos turi mazai ka savo. belgija, lietuva, latvija. panasios. nes yra per mazos, kad butu kazkuo labai originalios. aisku, cia nuomones reikalas ir galima gincytis, taciau tai, kokia europa maciau ir kokia ji man pasirode… didziosios valstybes, kaip vokietija, italija, prancuzija ispanija ir net lenkija turi apibrezta etnine kultura. o lietuva - tranzitine misraine, grubiai sakant.

  •   baranauskaite // 2010-01-05 @ 16:02

    visiškai suprantu. mažesnės šalys ne tik nelinkusios išlaikyti savo kultūros, bet linkusios ir linguoti kitų ritmu. vienintelis dalykas, kuris dar kažkiek savitas- folkloras, o ir tas su ganėtinai ryškiu slavišku prisilietimu. modernusis menas lietuvoje irgi orientuotas į plačiąją rinką, nesakau, kad sėkmingai, bet bent atkreipkime dėmėsį į naujųjų literatų veikėjų vardus ar vyksmo vietoves. Kitas reikalas- ar tai blogai? Užsisklendimas savyje nepadės anei šalies politikai anei ekonomikai. Didžiosios valstybės turi galimybes vaidinti savitas ir orginalias. O mes- turime dalintis tuo, ką turime.

palikti komentarą